Vítejte v Dingači

Dingače, u srcu te nosim!

     Oblast Dingač se nachází na poloostrově Pelješac, jednom z nejpůsobivějších míst v oblasti Jadranského moře. Cesta sem vede například přes Potomje - starobylou vesničku, která se nachází ve střední časti poloostrova Pelješac.

     Vesnice, ketrá Leží v nadmořské výšce 300 m a od moře je vzdálena zhruba 3,5 km, je centrem produkce nejlepších červených vin (crno vino) v Chorvatsku (Dingač, Postup, Plavac), dále je také vinařským a vinárenským centrem celého poloostrova Pelješac.

    Z Potomje pak skrze skalní masiv vede jedna z turistických atrakci, 400 m dlouhý dingačský tunel (prokopán 1975).

 

Borak, pohled od vinohradů

Borak, pohled ze silnice kousek za  tunelem.

    Tunelem se dostanete ke strmým srázům oblasti nazvané Dingač. Původ tohoto názvu není bohužel znám a z dochovaných písemných památek ani nevyplývá, v kterém jazyce by bylo možné jeho význam hledat.

     Ať už se vydáte vpravo, směrem do male vísky Potočine, nebo vlevo do vesničky Borak, budete se celou dobu spouštět až dolu k moři.  A budete přímo projíždět vinohrady, které se táhnou od vršku pohoří až k úpatí. Zde všude se pěstují hrozny odrůdy Plavac mali (Maly modry), ze kterých se pak vyrábí nejlepší chorvatské červené vino Dingač, pojmenované právě po této oblasti.

 

    Cíl vaší cesty, Borak, leží směrem vlevo až dole u moře, a je vzdálen od tunelu přibližně 3 km. Kromě četných vinohradu cestu lemuji také olivovníky a několik mandlovníků.

     Vesnička je ideálním místem pro dovolenou. V klidné atmosféře si zde odpočinou jak mladí, staří, tak především rodiny s dětmi. Borak je poklidným turistickým centrem bez hlučné a frekventované dopravy. Dalšími přednostmi jsou dvě oblázkové pláže, jedna částečně i betonová, s pozvolným vstupem do more.

     Cele středisko je pak obklopeno vinohrady, olivovými háji, borovými lesíky a samozřejmě křišťálově čistým mořem. Vše uvedené je ideální pro bezstarostny a odpočinkový pobyt rodičů s malými dětmi.

 

Vinohrad v Dingači, odrůda "Plavac mali"

Pláže v Boraku lákají k opalování, koupání i k potápění

     Určitě oceníte i charakteristickou místní rybářskou atmosféru. Dále jsou vám v Boraku k dispozici dvě typické dalmatské restaurace, jedna pod borovím, druhá pak na terase nad mořem. Obě s vynikajícími domácími specialitami. Přes den je otevřen také kiosek s občerstvením.

     V neposlední radě zde najdete i české potápěčské centrum. Toto centrum mimo běžné potápění nabízí i možnost exkurzí a ponorů do zajímavých podmořských lokalit. Potápěčské a další vybaveni je možno si za poplatek vypůjčit přímo na místě. Při delším pobytu je zde možné domluvit si i potápěčský kurz. Vše je uskutečňováno ve spolupráci s chorvatským potápěčským centrem v nedalekém Trsteniku.

 

   

     Milovnici přírody, koupáni, plaváni, šnorchlování, potápění i opalováni na izolovaných místech si u nás v Boraku najdou svůj ráj.

     Celá oblast je ideální i pro náročnou horskou a cykloturistiku. Hned nad Potomje se tyči nejvyšší vrchol teto oblasti Pelješace, hora sv. Jure. Úchvatná je i procházka po hřebeni probíhajícím nad celým Dingačem.

    Ubytování v Boraku je dostupné v rodinných vilách se studii a apartmány.

 

 

Borak je ukryt v zeleni pinií, olivovníků a vinic. A přímo nad ním se tyčí strmé hory.